Başlangıç > Haberler > CCNA CCNP Cisco Networking Academy Nedir kurslar ve bilgiler

CCNA CCNP Cisco Networking Academy Nedir kurslar ve bilgiler

Cisco Networking Academy Eğitim Programı Nedir?

Cisco Ağ Akademisi Programı (Cisco Network Academy Program), bilgi teknolojileri ve bilgisayar ağları kurulumu/işletimi alanlarında var olan ve gün geçtikçe artan yetişmiş insan gücü açığını kapatmak ve bu konularda uzmanlaşmak isteyen kişilere bir fırsat yaratmak amacıyla dünya çapında yürütülen kapsamlı bir eğitim programıdır.

Cisco Systems tüm dünya çapında ağ (network) çözümleri sunan bir şirkettir. Cisco Systems’in sunduğu sertifikasyon sistemi yine tüm dünyada geçerli olan ve Cisco Certified elemanların iş bulmasında kolaylık sağlayan bir içeriğe sahiptir. Bu sertifikasyon sistemi CCNA (Cisco Certified Networking Associate), CCNP (Cisco Certified Networking Professional) ve CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert) seviyelerinden oluşmaktadır.

Bu programın ilk basamağı olan network eğitimi 4 dönemden oluşmaktadır. Bu 4 dönemlik eğitimi tamamlayanlar yukarıda bahsi geçen sertifikasyon sisteminden ilki olan CCNA (Cisco Certified Networking Associate) sınavını rahatlıkla geçebilecek düzeye geleceklerdir.

Programın ikinci basamağı yine 4 dönemden oluşmaktadır. Bu eğitimin ön şartı olarak ilk 4 dönemi tamamlamış olmak veya CCNA sertifikası sahibi olmak gerekmektedir. İkinci 4 dönemlik eğitimi tamamlayanlar 4 sınavdan oluşan CCNP (Cisco Certified Networking Professional) sınavlarını rahatlıkla geçebilecek düzeye geleceklerdir.

Semesterlerin Eğitim süresi ne kadardır?
Her sömester 56-70 saatten oluşmaktadır. İTÜ tarafından verilen toplam 4 dönemlik CCNA eğitimi bir kursiyer için en geç 1 sene içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. CCNP eğitiminde ise dönemler birbirinden bağımsızdır.
İTÜ dışında bir Cisco Networking Academy’de eğitim almıştım, CNAP eğitimime İTÜ’de devam edebilirmiyim?
Evet, CNAP eğitiminin geri kalan kısmına İTÜ bünyesinde devam edebilirsiniz; tek şart, İTÜ CNAP Bölgesel Academy eğitmenleri tarafından hazırlanan sınavı başarı ile geçmenizdir. Sınavı geçtiğiniz taktirde devam etmek istediğiniz kur sırasına alınacak, sıranız geldiğinde istediğiniz kurdan devam edebileceksiniz.
Öğrencileri döküman sağlanmakta mı?
Öğrencilere WEB üzerinden 24 saat erişebilecekleri eğitim dökümanları sağlanmaktadır. Eğitimi tamamladıktan sonra da bu dökümanlara erişebilirler.
1. Semesterden başlayan öğrenciler için dökümanlar bir ön bilgi gerektiriyor mu?
Dökümanlar öğrenciler için herhangi network önbilgisi gerektirmemektedir. Bir kursiyerin kursu takip edebilmek için temel PC kullanım bilgisine ve dökümanları anlayabilecek düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olması yeterlidir.
Dökümanların içeriği Cisco olmayan cihazların kullanımında da öğrencilerin işine yarayabilecek bilgi içermekte mi?
Öğrencilerin almış oldukları eğitim, üreticiden bağımsız bilgi içerdiğinden, network ortamında yaşanan problemlere çözüm getirme ve bu çözümlere çeşitli network ürünleri ile ulaşılması öğrenciye verilen temel mantıktır. Ama laboratuar ortamında Cisco tarafından üretilmiş cihazlar kullanılmaktadır.
Sömesterların öncelik sırası var mı, yoksa önce istenilen sömester alınabilir mi?
CCNA eğitiminde sömestirler sıralı olarak alınmalıdır. Ara bir sömestirden başlanamaz. CCNP eğitiminin ön koşulu ise CNAP’in ilk dört dönem eğitimini tamamlamış olmak veya CCNA sertifikasına sahip olmaktır. Bunun dışında CCNP dönemleri için ön şart yok, ancak 6.kurun ön şartı olmamasına rağmen, katılımcıların 5. kur (Routing) konularına hakim olduğu varsayılır.
Öğrenciler CNAP kapsamında kablolama uygulaması ve router, switch konfigürasyonları yapabilecek mi?
Öğrencilerin deneyim kazanması için 1.kurda kablolama uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca hem CCNA (2.kurundan itibaren) hem de CCNP derslerinde öğrenciler sürekli laboratuar ortamında olup sürekli router ve switchler üzerine çalışmaktadırlar.
Her sınıfta kaç öğrenci var?
22 veya daha az öğrencinin bulunduğu sınıflarda program sürdürülmektedir.
Öğrenciler dökümanların çıktılarını alabilir mi ya da dökümanlar satın alınabilir mi?
Dökümanların çıktısının alınması ve satılması Cisco Systems tarafından kesinlikle yasaklanmıştır.
Öğrenciler sınıftan internete erişebilecekler mi?
Evet. Sınıfın LAN’ı internet başlantısına sahiptir.
Dört sömesteri de bitiren ve sertifikasyon sınavını veren öğrencilere sertifika olarak ne verilecek?
Dört kur sonunda kursiyerler Cisco Systems tarafından verilen ve tüm dünyada geçerliliği olan Cisco Certified Networking Associate (CCNA) sertifikasını almaya hazır olacaklardır. İTÜ tarafından CCNA sertifikası verilmeyecektir. Kursiyerler, Academy programı kurlarını tamamladıklarını ve kurs içeriklerini gösteren ve Cisco Systems tarafından düzenlenmiş dört kuru bitirdiğine dair bir sertifikaya sahip olacaklardır.
Sömester sonlarında sınav var mı?
Her sömester sonunda bir sınav bulunmaktadır. Sömesterın geçilebilmesi için sömester sonu sınavdan %70 ve üzeri başarı sağlanması gerekmektedir. Ayrıca sömester sonunda yetenek tabanlı laboratuar testi de başarı ile verilmelidir (Semester 2 ve sonrası).
Bir semester sınavından başarısız olunduğunda sınav tekrar alınabiliyor mu?
Evet. Ancak saglanmasi gereken basari yüzdesi artiyor.Dönem sonu sinavlari, kendi döneminiz ve bu dönemi izleyen 2 dönemde, toplam 3 kez alinabilir. Bu 3 sınava katılmayan ya da katıldığı halde basarılı olamayan kişiler, sözkonusu dönemde basarısız sayılırlar ve dönemi tekrar etmeleri gerekir.
CCNA sertifikasyon sınavına nerelerde girilebilir?
Tüm dünyada şubesi bulunan Prometric veya Vue Testing Center’larda CCNA sertifikasyon sınavına girilebilir.
CCNA sınavı için öğrencilerin ücret ödemesi gerekli mi?
Öğrenciler, 4.Kur sonunda yapılan özel Voucher sınavında başarılı olmaları durumda CCNA sınavı için %70 indirim kazanacaklardır.
CCNA sınavı için ödenecek fiyat kurs ücretine dahil mi?
Hayır dahil değildir. Bu sınava İTÜ’de girilememektedir. Öğrencilerin sınav ücretini doğrudan başvurdukları Testing Center’a ödemeleri gerekmektedir.
Öğrenciler başarısız olursa CCNA sınavına tekrar girebilir mi?
Öğrenciler başarısız oldukları sürece sınavı tekrar alabilirler. Ancak indirim bu durumda sadece ilk sınav için geçerlidir.
Eğitimden Kimler Yararlanabilir?
Eğitimlere öğrenciler (yüksek lisans ve doktora dahil), kamu ve özel sektörde çalışanlar katılabilir. Katılımcılarda herhangi bir ön şart aranmamakla beraber okuduğunu anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir. Zira kurs dökümanları ve sınavlar İngilizce’dir.
CCNP sertifikasyon programından sonra gelen bir sertifikasyon programı var mı?
CCNP sertifikasyon programından sonra Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE ) programı yeralmaktadır. Networking alanında dünya çapında en yüksek sertifikasyon düzeyidir.
Cisco, Akademi öğrencilerine iş bulmada yardımcı oluyor mu?
Cisco Akademi öğrencileri için oluşturduğu Internship WEB sayfasında farklı pozisyonlardaki iş imkanlarını sunmaktadır
Sömester sonu testleri öğrenci evinden bağlanıp alabilir mi?
Hayır. Sömester sonu testleri sınıfta yapılmalıdır.
Sömester sınavları döküman açık mı yapılacak?
Hayır. Sınav süresince hiçbir yardıma izin verilmemektedir.
Sınav tarihleri kurs tarihleri kapsamında mı yapılacak?
Evet. Sömester sonunda yapılacak sınavlar kursun belirtilen saatleri içinde yapılacaktır.
Kurslar nerede verilecek?
Kurslar, İTÜ Ayazağa Kampüsü Gemi İnşaat Fakültesi ve Kimya Fakültesi laboratuarlarında verilecektir.
Kurs sadece bir seferlik mi düzenleniyor, yoksa tekrarları olacak mı?
CNAP, sürekli bir eğitim programıdır. Aynı zaman içinde birden çok sınıf açılabilir ya da bir sınıfın 4 sömesteri sona erdiğinde yeni sınıf açılabilir.
Üniversite öğrencisi olarak CNAP’e katılındığında daha sonraki dönemlerde de katılan, öğrenci olmasa dahi -okuldan mezun olsa bile, öğrenci katılımı mı geçerli olacak?
Hayır. Kursa öğrenci olarak başlayanlar mezun oldukları takdirde; daha sonraki dönemde o anda kendisi için geçerli olan duruma göre ücretlendirme yapılacaktır.

kaynak
Sonuc olarak istanbul teknik universitesi bu isin sadece egitimini size veriyor. ve egitim sonunda size katilim belgesi sunuyor. ancak cisco sertifikasi alabilmek icin kendiniz cisco sinavlarina basvurarak bu sertifikayi sinav sonucunuza gore almaya hak kazanabiliyorsunuz. sinav ucretini net olarak bilmiyorum ancak 80 $ civarinda oldugunu soyleyebilirim

Kategoriler:Haberler
  1. Cansu
    Nisan 18, 2007, 12:17 am

    itu de böyle bir kurs olduğunu bilmiyordum verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: